Kilka słów o mnie

Cześć!
Nazywam się Damian Parol. Z wykształcenia jestem magistrem dietetyki (SGGW) i psychodietetykiem (SWPS). Mam też legitymację instruktora kulturystyki (PAS) i przez wiele lat pracowałem jako trener personalny. W 2018 obroniłem z wyróżnieniem doktorat na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Tematem mojej pracy był wpływ diety wegańskiej na wydolność biegaczy długodystansowych. Wyniki tej pracy opublikowałem na prestiżowej konferencji zorganizowanej przez European College of Sport Science w 2018 roku w Dublinie.

Zawodowo zajmuję się udziałem w kłótniach internetowych, poradnictwem dietetycznym i prowadzeniem szkoleń (w tej kolejności). Prywatnie jestem szczęśliwym mężem i ojcem. Opiekuję się też jamnikiem o imieniu Dzik, którego z żoną próbujemy wykreować na instagramowego celebrytę (odnosimy na tym polu umiarkowane sukcesy).

Sport

W liceum startowałem w biegach długodystansowych i udało mi się wywalczyć tytuł Mistrza Mazowsza w biegu na 100 m. Moja krótka kariera została przerwana przez kontuzję. Po wielu latach rekreacyjnego bieganie i amatorskich treningów na siłowni wróciłem do startów jako zawodnik trójboju siłowego klasycznego (bez sprzętu). W 2019 roku wygrałem Debiuty w Trójboju Siłowym Klasycznym w kategorii do 74 kg – pod tym linkiem znajdziesz opis moich przygotowań. Nadal startuję w trójboju siłowym na poziomie ogólnopolskim i kilka razy stanąłem na podium. Moje wyniki (aktualizowane ze sporym opóźnieniem) możesz podejrzeć tutaj.

Moje publikacje

Miałem okazję współtworzyć stanowisko COMSu i KMPKOl dotyczące suplementów oraz odżywek w sporcie. Napisałem rozdział o żywieniu sportowców w podręczniku akademickim Kardiologia sportowa w praktyce klinicznej (PZWL, red. W. Braksator i A. Mamcarz) oraz Dietetyka Sportowa (PZWL, red. B. Frączek, J. Krzywański i H. Krysztofiak).

Mogę się też pochwalić kilkoma rozdziałami w pierwszym w Polsce podręczniku nt. medycyna stylu życia. Podręcznik został wydany przez PZWL pod redakcją dra Daniela Śliża i prof. Artura Mamcarza. Jestem autorem kilku publikacji naukowych, które ukazały się w takich czasopismach jak Medycyna Sportowa, Polish Journal of Nutrition, Folia Cardiologica oraz Kardioprofil. W czasopiśmie Polish Journal of Nutrition miałem swój stały dział, w którym komentuję najświeższe doniesienia naukowe.

Regularnie uczestniczę, jako prelegent i słuchacz, na konferencjach naukowych organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Dietetyków, Polskie Towarzystwo Dietetyczne, Polskie Towarzystwo Dietetyki Sportowej i inne organizacje.

Czemu prowadzę tego bloga? 

Kiedyś bardzo irytowało mnie to, jak wiele jest w przestrzeni publicznej nieprawdziwych informacji na temat dietetyki. Tworzą je dziennikarze, aktorzy, piosenkarze, fit-celebryci i sami dietetycy. Postanowiłem więc stworzyć bloga, na którym przy pomocy nauki (i wsparciu memów), będę walczył z tymi mitami. Bardzo dbam o wysoką jakość merytoryczną moich wpisów. Jak widzisz, każdy tekst ma odnośniki do badań naukowych. Jednak nie mam patentu na nieomylność i zdarza mi się być w błędzie. Masz inne zdanie niż ja? Napisz maila lub komentarz. Jeśli tylko zrobisz to w sposób kulturalny, to bardzo chętnie z Tobą podyskutuję.