Możecie być zdziwieni, że piszę o Zumbie®, ale wierzę, że to będzie wartościowy wpis nie tylko dla fanek aerobiku w rytmie latino. Zumba® jest owocem romansu zajęć fitness z tańcami latynoamerykańskimi. Poglądowo linkuję filmik z takich zajęć [KLIK].

Grupa brytyjskich naukowców postanowiła sprawdzić, jakich efektów zdrowotnych należy się spodziewać po 2 miesiącach zajęć Zumby (1h) 1-2 razy w tygodniu – trzeba zwrócić uwagę, że średnio nie jest to wydatek 1,5 godziny tygodniowo. Do badania zrekrutowano kobiety z nadwagą (BMI >25), które nie były do tej pory aktywne fizycznie. Losowo podzielono je na te, które zaczęły uczestniczyć w zajęciach oraz te, które miały utrzymać dotychczasową aktywności fizyczną. Co zaobserwowano po 2 miesiącach?

umiarkowany wzrost w V02max (+2.2 ml/kg)

niewielki spadek tk. tłuszczowej (-1.3 %)

spadek markerów stanu zapalnego: CRP (-0,5 mg/l), WBC (-2,1 109/l), Il-6 (-0,4 pg/ml)

poprawa stosunku cholesterolu całkowitego do HDL (dobrego cholesterolu)

poprawa jakości życia związanej ze zdrowiem, mierzonej przy pomocy kwestionariusza SF-36

Bez rewelacji? Biorąc pod uwagę, że uczestniczki nie dostały żadnej diety, nie wprowadzono dodatkowych zmian w stylu życia oraz interwencja trwała stosunkowo krótko, te wyniki są bardzo dobre. Koszt energetyczny takich zajęć to około 410 kcal, więc są to zajęcia stosunkowo lekkie, natomiast wiele kobiet uznaje je za świetną zabawę, co potwierdza ogromna popularność Zumby®. Skoro tak niewielka, uznawana za przyjemną, zmiana daje mierzalne korzyści w samopoczuciu oraz biomarkerach zdrowia, to zdecydowanie warto ją podjąć.

Czy koniecznie musi być to Zumba®? Z pewnością nie. Mocą Zumby® jest raczej aspekt psychologiczny i to że wielu ludzi ją po prostu lubi, a nie jakieś wyjątkowe właściwości fizjologiczne. Należy więc spodziewać się podobnych, korzystnych zmian podejmując się innych form ruchu o zbliżonej intensywności. Najważniejsze jest jednak, że podjęcie niewielkiej i sporadycznej aktywności fizycznej daje już wymierne korzyści.

Foto: Zdjęcie pochodzi z Instagrama Kasi Gnich – instruktorki Zumby

Źródła

Domene PA, Moir HJ, Pummell E, Knox A, Easton C. The health-enhancing efficacy of Zumba® fitness: An 8-week randomised controlled study. J Sports Sci. 2015:1–9.

Wybrałem posty, które mogą Ci się spodobać

Wegemięso popsuło weganizm

Czy trzeba jeść śniadanko przed siłką?

Czy można być otyłym i zdrowym?