aBu4G5nTak wygląda osoba, która przeszła zakażenie wirusem polio. Zdjęcie pochodzi z AMA (Ask Me Anything) na Reddit, zrobione przez Australijkę, której matka nie zaszczepiła przeciwko temu wirusowi.

Wiecie, co jest najfajniejsze w polio?

Że go już go praktycznie nie ma. Przynajmniej w Polsce. Dlatego urodzeni pod koniec lat 80 i później mieli małe szanse spotkać kogoś chorego. Odkryta w latach 50 szczepionka okazała się skuteczna i w 1984 mieliśmy ostatni przypadek zakażenia dzikim wirusem. Natomiast w czasach naszych dziadków była to bardzo powszechna choroba. Podczas epidemii w 1958 roku odnotowano 6 090 zachorowań. Warto zobaczyć ten wykres, który świetnie pokazuje skuteczność szczepionki.

Polio nie ma, ale może wrócić. Wirus polio nadal istnieje w innych rejonach świata i ma się tam całkiem dobrze. Media donoszą, że przypadki polio zdarzają się coraz częściej w Pakistanie, Afganistanie, Nigerii i Syrii. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dwa przypadki zachorowania na polio odnotowano na Ukrainie. Łatwo zauważyć, że są to kierunki, z których przybywają i będą przybywać uciekający przed wojną imigranci. Istnieje duża obawa, że któryś z nich przywlecze tę straszną chorobę. Zanim ktoś krzyknie, że z tego powodu należy zamknąć granice dla uchodźców, to trzeba zauważyć, że oni nie są wcale niezbędni w rozpowszechnianiu wirusa. Polacy się bogacą i coraz częściej, także z małymi dziećmi, wyjeżdżają na egzotyczne wakacje np. do Nigerii.

Jest się czego obawiać. Wywoływana wirusem polio choroba zabija do 10% chorych, a tych, których pozostawia przy życiu, okalecza na resztę życia. Znanym przykładem osoby po przejściu polio był poseł śp. Przemysław Gosiewski, który choć widocznie niepełnosprawny musiał przejść chorobę stosunkowo łagodnie. Zabrzmi to jak ponury żart, ale poseł miał wielkie szczęście, że przeżył chorobę i poruszał się samodzielnie.

Od lutego tego roku pracę zaczął „Zespół ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych”, w skład którego wchodzą ludzie, którzy nie mają nic wspólnego z medycyną i zdrowiem publicznym, a do współpracy zapraszają antyszczepionkową organizację STOP NOP i za jeden z celi wypisują zniesienie obowiązku szczepień. Mnie to przepełnia lękiem, że w tej konfiguracji zdarzeń (zniesienie obowiązku szczepień + podsycanie strachu przed nimi + częste podróże i migracje ludności) grozi nam kolejna epidemia polio lub innej choroby zakaźnej.

Mam jednak nadzieję, że się mylę.

Foto: Na zdjęciu głównym widzimy chłopca w tzw. żelaznych płucach, które pomagały przeżyć zakażonym wirusem polio. Otis Historical Archives National Museum of Health and Medicine (CC BY 2.0)

Wybrałem posty, które mogą Ci się spodobać

Czy otyłość zaostrza przebieg COVID-19?

Czy soja szkodzi tarczycy?

Czy wczorajszy ryż ma 50% mniej kalorii?