„Teoretycznie…” „Jest taka teoria, że…” „To tylko teoria…”

Większość ludzi myli teorię z hipotezą i uważa, że teoria to coś mało znaczącego. Jest dokładnie odwrotnie. W nauce teoria jest twierdzeniem, które daje się w satysfakcjonujący sposób udowodnić obserwacjami, eksperymentami, faktami naukowymi. Przykładami mogą być teoria ewolucji, teoria grawitacji lub teoria globalnego ocieplenia. To nie są TYLKO teorie, ale AŻ teorie. Kawał dobrze zrobionej naukowej roboty i coś co do czego naukowcy są zgodni – przynajmniej w większości. Zasadniczo nie istnieją „sprzeczne teorie”.

Istnieją natomiast sprzeczne hipotezy („przypuszczenia”), które bada się, weryfikuje, potwierdza lub obala, żeby lepiej poznać i zrozumieć naszą rzeczywistość. Hipotez jest faktycznie wiele i większość z nich nie jest prawdziwa, a część między sobą sprzeczna.

Czemu to źle, że ludzie to mylą?
Ponieważ ludzie nieuczciwi (lub z niedowładem mózgu) próbują dyskredytować całe działy nauki na zasadzie „to tylko teoria” „są sprzeczne teorie” „naukowcy co chwilę mają inną teorię” itp.
Jest to szkodliwe, bo podważa niepotrzebne zaufanie do nauki i naukowców.

Dlatego jeśli następnym razem będziesz chciał opowiedzieć o przypuszczeniu, które nie ma potwierdzenia w faktach, powiedz lepiej „hipotetycznie” niż „teoretycznie”.

A jeśli masz 23$ za dużo, możesz sobie kupić taką spoko koszulkę:
www.lookhuman.com/design/8555-theory-vs-hypothesis

Wybrałem posty, które mogą Ci się spodobać

Cheat meal – czyli kogo chcesz oszukać?

Dlaczego kobiety posiadające konia żyją 15 lat dłużej?

Czemu warto liczyć kalorie? – przynajmniej czasem