Są ludzie, którzy bardzo boją się jedzenia z mikrofalówki. Tak przygotowane jedzenie ma być jałowe odżywczo/ rakotwórcze/ zabijać/ wychładzać/ być niesmaczne (niepotrzebne skreślić). O ile, co do ostatniego, można się zgodzić. Powiedzmy sobie szczerze, odgrzewane w mikrofalówce jedzenie to rzadko kiedy kulinarny orgazm. Cała reszta to zwyczajnie nieprawda.

Tak, podczas gotowania w mikorfali następują straty witamin, ale są mniejsze lub równe tym podczas tradycyjnego gotowania. Nie następują za to straty składników mineralnych, które mogą mieć miejsce przy gotowaniu w wodzie. Pod tym kątem idealne jest gotowanie na parze.

Nie, jedzenie nie robi się radioaktywne, napromieniowane lub toksyczne. Z jedynym wyjątkiem. Potencjalnie podgrzewanie produktów w plastykowych lub aluminiowych naczyniach może spowodować przenikanie szkodliwych substancji (np. bisfenolu A) do żywności. Ryzyko, jest małe, szczególnie w przypadku używania opakowań przeznaczonych do żywności. Jeśli jednak lubisz dmuchać na zimne – podgrzewaj tylko w szklanych lub ceramicznych naczyniach.

Fale z mikrofalówki so niebezpieczne! Nie jest to prawda dla takich natężeń. Same fale mogą co prawda spowodować oparzenia, jednak jest to możliwe jedynie w przypadku bardzo starych lub popsutych kuchenek przy których będziesz stał bardzo blisko. Jeśli strasznie  się boisz, po prostu stań kilka metrów od kuchenki i na pewno nic złego ci się nie stanie.

Wszystko powyższe nie zmienia faktu, że w mikrofalówce często lądują wysokoprzetworzone dania mrożone, które nie są zdrowe niezależnie od tego jak je przygotujesz. Jeśli jednak używasz kuchenki do pogrzania zrobionego rano obiadu, dań przywiezionych przez dietetyczny catering lub mleka rano do płatków – nie przejmuj się, umrzesz od czegoś innego.

Bardzo polecam też ten film nt zasady działania mikrofalówki KLIK

Źródła

  1. Hoffman CJ, Zabik ME. Effects of microwave cooking/reheating on nutrients and food systems: a review of recent studies. J Am Diet Assoc. 1985 Aug;85(8):922-6 PubMed
  2. Stanowisko U.S. Food and Drug Administration oraz stanowisko Uniwersytetu Harvarda nt. mikrofalówki.
Wybrałem posty, które mogą Ci się spodobać

Ile mięśni możesz zbudować naturalnie?

Ładowanie węglowodanów w sporcie – kiedy, komu i jak?

Porównanie soylentów