Gdzieś w okolicach końca wakacji 2018, w anglojęzycznych mediach, pojawiła się informacja, że kobiety, które posiadają konia, żyją około 15 lat dłużej niż te, które go nie mają. Informacje podchwyciły strony z newsami, o holistycznym zdrowiu i oczywiście te dla posiadaczy koni.

Zacznę od tego, że prawdopodobnie jest to zmyślona informacja i takie badanie nigdy nie zostało opublikowane. Pod artykułami nie ma odnośnika literaturowego. Co więcej, żadna z tych stron nie podaje szczegółów badania, które ułatwiłby jego znalezienie, choćby takich jak nazwa instytucji, czasopisma, czy nazwiska autorów. Jednak uważam, że jest to dobry punkt wyjścia do interesujących rozważań nt. wpływu posiadania konia na długość i jakość życia. Dlatego załóżmy, że takie badanie się ukazało i że taki był jego wynik. Jak należy go zinterpretować?

Bogactwo

Jednym z najsilniejszych czynników wpływających na długość życia jest uzyskiwany dochód. To brutalne, niesprawiedliwe i pewnie niepoprawne politycznie, ale bycie biednym jest niezdrowe. Harvardzcy naukowcy, na podstawie 1,4 miliarda zeznań podatkowych oszacowali, że długość życia amerykanów zależy od zasobności ich portfela1. Najlepiej zarabiający mężczyźni żyją o 15 lat dłużej niż ci zarabiający najmniej. W przypadku kobiet różnica jest mniejsza i wynosi 10 lat. Dane z tego badania zostały przedstawione w postaci interaktywnych grafik i map na tej stronie.

Dochody a oczekiwana długość życia w wieku 40 lat.
Wykres z publikacji: Chetty R, Stepner M, Abraham S, et al. The association between income and life expectancy in the United States, 2001-2014. JAMA – J Am Med Assoc. 2016;315(16):1750-1766. doi:10.1001/jama.2016.4226

Trzeba zauważyć, że w USA dostęp do ubezpieczenia zdrowotnego bardzo zależy od dochodów i wielu biedniejszych mieszkańców po prostu nie jest ubezpieczona. W Polsce sytuacja jest inna, ale nadal grubszy portfel pomaga dostać się do najlepszych specjalistów oraz szybko rozpocząć diagnostykę.

Co więcej, lepsze dochody to też okazja by lepiej dbać o swoje zdrowie. Dzięki temu można sobie pozwolić na lepszej jakości jedzenie, karnet do klubu fitness lub wyprowadzenie się z zanieczyszczonego smogiem miasta czy niebezpiecznej dzielnicy. Jako ciekawostkę dodam, że niektóre obserwacje sugerują, że ilość tygodni spędzonych na słonecznych wakacjach również zwiększa przeżywalność i jest to prawdopodobnie związane z produkcją witaminy D2. Oczywiste jest, że spędzanie wakacji w ciepłych krajach wymaga przyzwoitego statusu materialnego.

Posiadanie zwierzęcia

Szwedzcy badacze przeprowadzili badanie, w którym badano zależność między posiadaniem psa, a ryzykiem śmierci ze wszystkich przyczyn oraz przyczyn sercowo-naczyniowych. 12 letnia obserwacja ponad 34 tys. osób wskazuje, że posiadanie psa zmniejsza ryzyko śmierci o 11% w przypadku osób żyjących w wieloosobowym gospodarstwie domowym i o 33% w przypadku osób żyjących samotnie3. Mniejsze ryzyko śmierci ogółem wynika przede wszystkim z mniejszego ryzyka śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych. Badacze tłumaczą to wpływem posiadania psa na doświadczanie stresu i samotności oraz aktywnością fizyczną, wymuszaną przez wyprowadzanie psa. Obie te wyjaśnienia są spójne z obserwacją, że efekt jest silniejszy w jednoosobowych gospodarstwach. Można przypuszczać, że część tych korzyści odnotujemy też uosób posiadający konia.

Czas spędzany aktywnie

Nikomu nie trzeba udowadniać, że czas spędzony na aktywności fizycznej przekłada się na dłuższe życie. Jazda konna niewątpliwe jest taką aktywnością. Dodatkowo osoby, które mają czas pojechać do stadniny, by zajmować się koniem i na nim jeździć, prawdopodobnie nie są bardzo przepracowane, mają czas dla siebie oraz mają okazję się odstresować.

To kupować konia czy nie?

Oczywiście nie ma co liczyć, że posiadanie konia poprawi nasze zdrowie. Aczkolwiek status finansowy umożliwiający zakupienie konia bardzo silnie wpływa na zdrowie i długość życia. Dodatkowo posiadanie zwierzęcia i czas spędzany na jeździe konnej może przynosić korzyści zdrowotne. Niemniej takie same (a nawet większe) korzyści przyniesie prawdopodobnie adaptowanie psa i chodzenie z nim na spacery.

Jednym zdaniem: Jeśli chcesz żyć długo, to weź psa ze schroniska i bądź bogaty.

Źródła

  1. Chetty R, Stepner M, Abraham S, et al. The association between income and life expectancy in the United States, 2001-2014. JAMA – J Am Med Assoc. 2016;315(16):1750-1766. doi:10.1001/jama.2016.4226
  2. Weller RB. Sunlight Has Cardiovascular Benefits Independently of Vitamin D. Blood Purif. 2016;41(1-3):130-134. doi:10.1159/000441266
  3. Mubanga M, Byberg L, Nowak C, et al. Dog ownership and the risk of cardiovascular disease and death – A nationwide cohort study. Sci Rep. 2017;7(1):15821. doi:10.1038/s41598-017-16118-6
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Wybrałem posty, które mogą Ci się spodobać

Musimy porozmawiać o Hubermanie

Wegetarianizm powoduje niedorozwój mózgu? – polemika z artykułem w Rzeczpospolitej

Dietetycy dla Ukrainy – podsumowanie