Towarzyskie picie piwa po wysiłku fizycznym jest popularnym zwyczajem, zwłaszcza wśród uczestników biegów ulicznych. Istnieje nawet mit mówiący, że piwo jest napojem izotonicznym. Jednak czy wypicie piwa po wysiłku opóźni nawodnienie i pogorszy regenerację?

Ten problem postanowili zbadać naukowcy z University of Granada. W tym celu dwukrotnie zaproszono grupę 22 mężczyzn do laboratorium i poddano wysiłkowi biegowemu w temperaturze 35 C. Próba trwała około godziny, a jej celem było wywołanie odwodnienia – uzyskana średnia utrata płynów wynosiła 2,5% masy ciała. Następnie za jednym razem otrzymali oni wodę, którą mogli spożyć w takich ilościach w jakich chcieli. A innym razem duże piwo (660ml; 4,5% alkoholu) i wodę – jak wcześniej, w dowolnej ilości. Piwa mogli oni wypić mniej niż butelkę, jednak żaden z uczestników tego nie zrobił 🙂

Efekt? W obydwu przypadkach, niezależnie od warunków, udało się uczestnikom zmniejszyć odwodnienie do mniej niż 1%. Inne wskaźniki odwodnienia (m.in. kolor moczu) oraz markery stanu zapalnego również były bardzo zbliżone.

Wniosek? Trudno jest mówić o korzystnych właściwościach picia piwa (lub alkoholu w ogóle) tuż po wysiłku fizycznym. Zawodowym sportowcom nadal bym to odradzał. Nie jest prawdą, że piwo jest izotonikiem lub/i świetnie nawadnia. Nie mniej równie trudno jest mówić o specjalnie niekorzystnych konsekwencjach spożywania umiarkowanych ilości piwa po wysiłku, który wywołał odwodnienie.

Źródła

Wybrałem posty, które mogą Ci się spodobać

Ile mięśni możesz zbudować naturalnie?

Ładowanie węglowodanów w sporcie – kiedy, komu i jak?

Porównanie soylentów