Boicie się owoców?
Część ludzi unika owoców, szczególnie podczas odchudzania. Obawy budzi zawartość fruktozy, która może szybciej niż inne węglowodany przemieniać się w tkankę tłuszczową i przez to utrudniać lub wręcz uniemożliwiać odchudzanie.

Tyle hipotez, co na to badania? 131 otyłych osób losowo podzielono na dwie grupy. Jedna z nich dostała dietę o niskiej zawartości fruktozy (<20g/d), druga zaś o wysokiej (50-70g/d). Co istotne druga grupa nie dostała fruktozy w czystej postaci, ale w owocach. Nie zależnie od grupy dieta była ubogokaloryczna.

Efekt? Obydwie grupy schudły z tym, że osoby, które spożywały owoce schudły zdecydowanie bardziej (4.19 vs 2.83 kg).
Nie ma potrzeby bać się fruktozy o ile pochodzi z owoców, co więcej prawdopodobnie włącznie ich do diety ułatwia odchudzanie.

źródło: Madero M1, Arriaga JC, Jalal D, Rivard C, McFann K, Pérez-Méndez O, Vázquez A, Ruiz A, Lanaspa MA, Jimenez CR, Johnson RJ, Lozada LG. The effect of two energy-restricted diets, a low-fructose diet versus a moderate natural fructose diet, on weight loss and metabolic syndrome parameters: a randomized controlled trial. Metabolism. 2011 Nov;60(11):1551-9 [PubMed]

Wybrałem posty, które mogą Ci się spodobać

Zwolnienie z VAT ze względu na wielkość przychodu

Czy konsultacje dietetyczne on-line są zwolnione z VAT?

Usługi dietetyczne a VAT w pigułce