Już dość dawno temu pisałem o tym, że spalanie tkanki tłuszczowej z brzucha jest niemożliwe poprzez brzuszki [KLIK].

TL;DR Cytowane badanie [1] wykazało, że intensywny program treningu na brzuch nie jest skuteczny w walce z tłuszcze na brzuchu.

Według mnie badanie było bardzo ciekawe bo koncentrowało się na części ciała, którą większość ludzi chce „odtłuścić”. Jest to jednak pewnym ograniczeniem i nie mieliśmy pewności czy w przypadku innych części ciała będzie tak samo. Zwłaszcza, że mięśnie brzucha są stosunkowo małą grupą mięśni, tłuszczu natomiast jest na nich zazwyczaj całkiem sporo (co nie? ;).

W takim razie co się stanie jeśli weźmiemy dużą grupę mięśniową, ale pokrytą małą warstwą tłuszczu? W badaniu przeprowadzonym pod przewodnictwem Ramírez-Campillo [2] grupie 11 osób zaaplikowano 3 sesje tygodniowo wyciskania nogą (leg press) niedominującą w zakresie powtórzeń dochodzącym do 1200 (słownie: tysiąc dwieście!). Efekty po 12 tygodniach takiego treningu są dość zaskakujące. Badani nie zmienili spożycia kalorii, ale schudli – ilość tkanki tłuszczowej zmniejszyła się o 5,1%. Gdzie? W trenowanej nodze? W obydwu nogach? Nie. Największy spadek zaobserwowano w górnej połowie ciała, na tułowiu i rękach. 

Po raz kolejny potwierdza się, że nie istnieje coś takiego jak miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej, a już na pewno nie w formie, która miałaby jakieś zastosowanie w praktyce. Jedynym sposobem zredukowania tkanki tłuszczowej nadal jest wytworzenie deficytu kalorycznego.

Źródła:

  1. Vispute SS, Smith JD, LeCheminant JD, Hurley KS. The effect of abdominal exercise on abdominal fat. J Strength Cond Res. 2011 Sep;25(9):2559-64. PubMed
  2. Ramírez-Campillo R, Andrade DC, Campos-Jara C, Henríquez-Olguín C, Alvarez-Lepín C, Izquierdo M. Regional fat changes induced by localized muscle endurance resistance training. J Strength Cond Res. 2013;27(8):2219–24. PubMed
Wybrałem posty, które mogą Ci się spodobać

Zwolnienie z VAT ze względu na wielkość przychodu

Czy konsultacje dietetyczne on-line są zwolnione z VAT?

Usługi dietetyczne a VAT w pigułce