Wielu z nas myśli, że jesteśmy niewolnikami naszych genów.
Jednak to tylko połowa prawdy. Faktycznie geny wpływają na podatność na choroby, wygląd, wagę, wzrost, cechy charakteru i wszystko inne, co wpływa na jakość naszego życia, ale nie wszystkie muszą być aktywne. Dotyczy to zarówno genów oddziaływających korzystnie jak i niekorzystnie. Dział nauki zajmujący się tą kwestią nazywa się epigenetyką.

Geny mogą być wyciszane lub aktywowane poprzez tzw. metylację. Jest to przyłączenie grupy metylowej (-CH3) do fragmentu genu, przez co jest on nieaktywny. Okazuje się, że to, jaki zestaw genów jest aktywny, zależy też od aktywności fizycznej. A aktywność fizyczna korzystnie działa w prewencji chorób cywilizacyjnych: otyłości, cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych czy niektórych nowotworów. 

Zespół szwedzkich naukowców z Karolinska Institutet przeprowadził badanie, które może pomóc zrozumieć to zagadnienie. Grupa 17 kobiet i mężczyzn została poddana 3 miesięcznemu treningowi jednej z nóg. Druga noga była nietrenowana jako „grupa kontrolna”. Treningi odbywały się 4 razy w tygodniu i każdy trwał 45 minut. Pod koniec badania przyszedł czas na sprawdzian. Nie jest zaskakujące, że trenowana noga wypadła lepiej w testach mocy. Ciekawsze zmiany zaszły na poziomie genów. Okazało się, że znaczna część analizowanych w badaniu genów w komórkach trenowanej nogi – w przeciwieństwie do komórek nietrenowanej kończyny – została wyciszona lub aktywowana. Zmiany zaszły w 4919 miejscach na genomie i dotyczyły między innymi genów regulujących efektywniejsze wykorzystanie węglowodanów w procesach energetycznych oraz morfologicznych zmian w komórkach przystosowujących je do wysiłku fizycznego.

Oznacza to, że korzyści z wysiłku fizycznego mogą sięgać zdecydowanie głębiej niż by wynikało ze prostego spalania nadmiaru kalorii. Warto też zauważyć, że zmiany zachodzą tylko w trenowanej kończynie, w związku z czym w programie treningowym warto uwzględniać ćwiczenia angażujące całe ciało dla zmaksymalizowania korzyści.

Fundacja WIEMY CO JEMY zachęca nie tylko do przestrzegania zdrowej diety, ale również do włączenia regularnych treningów w plan tygodnia. Zgodnie z zaleceniami WHO zdrowe, dorosłe osoby powinny uprawiać umiarkowaną aktywność fizyczną (np. jogging, spokojna jazda na rowerze) przez co najmniej 150 minut w tygodniu lub intensywną aktywność fizyczną (trening na siłowni, bieganie) przez co najmniej 75 minut w tygodniu.

Zalecenia WHO nt aktywności fizycznej

Powyższy tekst jest mojego autorstwa i powstał na potrzeby strony Fundacji Wiemy Co Jemy gdzie ukazał się pierwotnie. 

Źródła

Lindholm ME, Marabita F, Gomez-Cabrero D, Rundqvist H, Ekström TJ, Tegnér J, Sundberg CJ. An integrative analysis reveals coordinated reprogramming of the epigenome and the transcriptome in human skeletal muscle after training. Epigenetics. 2014 Dec 2;9(12):1557-69. PubMed

Wybrałem posty, które mogą Ci się spodobać

Wegemięso popsuło weganizm

Czy trzeba jeść śniadanko przed siłką?

Czy można być otyłym i zdrowym?