Obecnie w świcie dietetyki i fitnessu istnieją dwie, niekompatybilne opinie:

kalorie to kaloria i mają jednakowy wpływ na poziom tłuszczu, niezależnie z czego pochodzą (z tłuszczów czy węglowodanów)

kalorie z tłuszczu są bardziej „łaskawe” i na diecie nisko-węglowodanowej łatwiej schudnąć

Świeże badanie podważa oba te twierdzenia. Grupie 19 otyłych osób zaaplikowano dietę w której redukowano ilość energii z węglowodanów lub z tłuszczów. W przypadku redukcji ilości kalorii z tłuszczów spadek tkanki tłuszczowej był o 67% większy! Natomiast spadek masy ciała w grupie z ograniczeniem węglowodanów wynikał w dużej mierze z utraty płynów.

Bardzo istotne jest, że było to badanie przeprowadzone w komorze metabolicznej. Dzięki temu badacze mogli precyzyjnie monitorować co dzieje się z ciałami badanych. W wielu innych badaniach uczestnicy dostają zalecenia i idą do domu. W tym przypadku naukowcy dokładnie wiedzieli co jedzą, jak wydalają, co wydychają uczestnicy. Dzięki temu mogli określić w jakim stopniu każdy z makroskładników jest metabolizowany. Okazało się, że na diecie tłuszczowej wzrasta utlenianie tłuszczów [ta informacja może być ważna dla osób pragnących zejść z poziomem tłuszczu bardzo nisko], jednak relatywnie niewiele w porównaniu do dużego spadku w tempie utleniania węglowodanów (patrz obrazek). Natomiast na diecie węglowodanowej oba makroskładniki były efektywnie spalane.

Zrzut ekranu 2015-08-14 o 10.07.20

Nie oznacza to, że należy u każdego minimalizować spożycie tłuszczu – to też bardzo ważny składnik naszej diety.

Nie należy wyciągać wniosku, że diety nisko-węglowodanowe są nieskuteczne niezależnie od sytuacji. Choć osobiście uważam, że są przeceniane i mogą być bardzo szkodliwe.

Należy natomiast przyznać, że diety wysoko-węglowodanowe mogą być efektywnym sposobem spalania tkanki tłuszczowej, najprawdopodobniej nawet lepszym niż diety nisko-węglowodanowe.

Więcej o dietach nisko-węglowodanowych i o tym czemu ich skuteczność wynika raczej z tego, że są wysoko-białkowe piszę tutaj: Diet low-carb

Źródła

Hall KD, Bemis T, Brychta R, et al. Calorie for Calorie, Dietary Fat Restriction Results in More Body Fat Loss than Carbohydrate Restriction in People with Obesity. Cell Metab. Science Direct

Wybrałem posty, które mogą Ci się spodobać

Ile mięśni możesz zbudować naturalnie?

Ładowanie węglowodanów w sporcie – kiedy, komu i jak?

Porównanie soylentów