In vitro (w próbówce) witamina C wykazuje toksyczne działanie wobec komórek niektórych rodzajów nowotworów, ale już nie dla komórek zdrowych1,2,3. Wynika to z nieco innego, bardziej żarłocznego metabolizmu komórki zmienionej nowotworowo i nazywane jest selektywną cytotoksycznością. W potencjalne antynowotworowe działanie witaminy C zaangażowane jest kilka dobrze poznanych mechanizmów, w tym wpływ na syntezę kolagenu, działanie antyoksydacyjne, tworzenie się nowych naczyń krwionośnych odżywiających guza, a nawet transkrypcję genów1,2,3. Jest też kilka badań na modelach zwierzęcych, które wskazują na skuteczność dużych dawek witaminy C w hamowaniu rozrostu i przerzutów nowotworu1,2,3. Jednak nas powinny interesować przede wszystkim badania na ludziach – droga od udowodnionej skuteczności leku w próbówce lub na gryzoniach jest jeszcze bardzo, bardzo daleka do dowodów na skuteczność klinicznej. Istnieją opisane w literaturze trzy przypadki osób, które zostały wyleczone przy pomocy witaminy C z nowotworów, ale są co do nich poważne wątpliwości m.in. stosowanie równolegle terapii (w tym chirurgicznej), czy możliwa samoistna remisja w przypadku nowotworu nerki4.

Istotne jest, że w przypadku podania doustnego uzyskuje się stosunkowo małe stężenia witaminy C we krwi w porównaniu do wlewów dożylnych. Ta sama dawka podana we wlewie daje około 25 razy większe stężenie witaminy C we krwi niż drogą doustną2. Dlatego należy przyjąć, że doustna suplementacja nie ma większego sensu.

Witaminę C stosowano też obok standardowego leczenia i jest też kilka badań, które nadal trwają lub są na etapie rekrutacji uczestników1. Wstępne wyniki świadczą o tym, że wlewy z witaminą C RAZEM ZE STANDARDOWĄ TERAPIĄ, dają dobre rezultaty. Nie zawsze jest to większa szansa na wyleczenie, u ludzi jest to raczej jedynie lepsze samopoczucie i funkcjonowanie pacjenta1,2,3 – co i tak jest ogromną korzyścią. Mimo, że witamina C wydaje się wspomagać radioterapię i chemioterapię, to nie zawsze jest tak w drugim typie terapii1,2, gdzie czasem może wręcz pogarszać jej skuteczność. Dlatego pacjenci nie powinni podejmować się leczenia witaminą C bez konsultacji z lekarzem.

Czy więc witamina C leczy raka? Sama witamina C, nawet w postaci wlewów dożylnych – najprawdopodobniej nie i nie powinna być w takiej formie rekomendowana. Czy witamina C w dużych dawkach może wspomagać konwencjonalne leczenie nowotworów? Możliwe, że tak – nie mamy pewności, jednak znane mechanizmy działania oraz wstępne wyniki badań wskazują, że ma ona potencjał. Dokładną odpowiedź przyniosą kolejne lata, kiedy wyniki z rozpoczętych badań klinicznych zostaną opublikowane.

Oddzielnym pytaniem jest, czy warto stosować witaminę C w prewencji nowotworów. Rzeczywiście badania epidemiologiczne wskazują, że większe spożycie warzyw i owoców (głównego źródła witaminy C) związane jest z mniejszą zachorowalnością na nowotwory5. Jednak jest tu wiele czynników zakłócających chociażby fakt, że warzywa i owoce są też bogate w szereg innych fitozwiązków i błonnik. Raczej należy myśleć, że te składniki, łącznie z naturalnie występującą w produktach witaminą C działają ochronnie przed nowotworem, a nie, że ona sama w sobie tak działa. Szczególnie, że stężenie witaminy C we krwi pod wpływem spożycia owoców, warzyw lub suplementów jest relatywnie małe i wydaje się nieprawdopodobne, żeby mogło mieć wpływ na nowotwór.

Trzeba też pamiętać, że witamina C mimo, że względnie bezpieczna może spowodować skutki uboczne. Witamina C jest metabolizowana do kwasu szczawiowego, a ten może odkładać się w nerkach w postaci kamieni nerkowych. Działanie to potwierdzają liczne badania7. Bardziej zagrożeni będą mężczyźni niż kobiety, a szczególnie uważać powinny osoby z historią kamieni nerkowych w rodzinie. Również u osób z niektórymi schorzeniami genetycznymi suplementacja witaminą C może być niebezpieczna1,2,3. Doustna suplementacja zwiększa też absorbcje żelaza1,2,3. W zależności od odżywienia żelazem organizmu, może to być korzystne jak i nie korzystne. Istnieją też uzasadnione obawy o większe ryzyko zakrzepów przy stosowaniu dożylnie dużych dawek witaminy C7.

Zbierzmy to razem. Sama witamina C, szczególnie przy podaniu doustnym nie jest w stanie wyleczyć raka, a w każdym razie nie ma na to dowodów. Jedocześnie witamina C w postaci wlewów dożylnych podawana obok konwencjonalnej terapii, może podnosić jej skuteczność lub/i samopoczucie pacjenta. Kwestia ta wymaga dalszych badań, które są intensywnie prowadzone. Stosowanie suplementacji witaminy C w prewencji nowotworów najprawdopodobniej mija się z celem. Spożycie warzyw i owoców bogatych w witaminę C może chronić przed nowotworem, jednak jest to zasługą raczej całej palety fitozwiązków, a nie samej witaminy C.

Stosowanie witaminy C wpisuje się w ten sposób w nurt medycyny komplementarnej, która nadal jest medycyną alternatywną, ale stosowaną razem z leczeniem konwencjonalnym – a nie zamiast. Oczywiście większość z terapii komplementarnych jest kompletnie bezwartościowa (jak homeopatia). Jednak niektóre z metod mogą pomagać i szczególnie przy bardzo złych rokowaniach nie dziwię się, że ludzie chcą z tego skorzystać.

Polecam też zapoznać się z informacjami nt. witaminy C zebranymi na stronie National Cancer Institute [KLIK]

Źródła

  1. Davis-Yadley AH, Malafa MP. Vitamins in Pancreatic Cancer: A Review of Underlying Mechanisms and Future Applications. Adv Nutr. 2015;6(6):774–802.
  2. Fritz H, Flower G, Weeks L, et al. Intravenous Vitamin C and Cancer: A Systematic Review. Integr Cancer Ther. 2014;13(4):280–300.
  3. Szymańska-Pasternak J., Janicka A., and Bober J. Witamina C jako oręż w walce z rakiem. Onkologia w Praktyce Klinicznej 2011; 7.1: 9-8. Viamedica
  4. Assouline S., Miller W.H. High-dose vitamin C therapy: renewed hope or false promise? CMAJ 2006; 174: 956–957.
  5. Wang X, Ouyang Y, Liu J, et al. Fruit and vegetable consumption and mortality from all causes, cardiovascular disease, and cancer: systematic review and dose-response meta-analysis of prospective cohort studies. BMJ. 2014;349(sep03_18):g5472.
  6. Ferraro PM, Curhan GC, Gambaro G, Taylor EN. Total, Dietary, and Supplemental Vitamin C Intake and Risk of Incident Kidney Stones. Am J Kidney Dis. 2015.
  7. Kim K, Bae O-N, Koh S-H, et al. High-Dose Vitamin C Injection to Cancer Patients May Promote Thrombosis Through Procoagulant Activation of Erythrocytes. Toxicol Sci. 2015;147(2):350–9.
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

[…] które mają poprawiać zdrowie. Wiele z tych zabiegów nie ma potwierdzonego działania (np. wlewy z witaminy C, terapie tlenowe) lub są potencjalnie niebezpieczne (np. rytuał Kambo). Jednocześnie dysponujemy […]

[…] C jest absolutnie bezpieczna (co nie jest prawda) i przypisują jej magiczne właściwości (np. leczenie raka). Po drugie sika się od niej na żółto, a to daje konsumentowi poczucie, że coś się dzieje, […]

Wybrałem posty, które mogą Ci się spodobać

Czy można łączyć cynk i selen?

Trening siłowy jest WSAKAZANY u kobiet z PCOS!

Co pomaga na skurcze i czemu nie magnez?