Mimo, że nie pochodzimy od małp, ani tym bardziej od szympansów są one najbliżej z nami spokrewnionymi z nami ssakami naczelnymi. Niektórzy szukają w tym inspiracji do rozważań na dietą ludzi. Nie szedłbym w tym kierunku zbyt mocno, ale może to nam rzucać pewne światło na nasz sposób odżywiania. Szympansy są też szalenie ciekawym modelem do eksperymentalnych badań na dietą, ale ogromne koszty i wątpliwości etyczne powodują, że rzadko się takie badania prowadzi.

Więc co lubią szympansy?

Mięso! Serio, szympansy bardzo chętnie wybierają mięso jednak w naturze stanowi ono jedynie 1,4% ich diety. Najczęściej sięgają po owoce, w drugiej kolejności po liście. Niewielki udział w diecie mają też kwiaty, nasiona i insekty.

Najbliżej tego modelu odżywiania wydają się być witarianie, którzy opierają swoją dietę na surowych owocach i warzywach. Choć raczej rzadko sięgają po owady. Natomiast jedzenie kwiatów robi się coraz bardziej popularne wśród ludzi. Osobiście jestem bardzo ciekaw jaki wpływ na zdrowie ludzi miałaby taka ilość fruktozy z owoców.

Zrzut ekranu 2014-12-15 o 21.53.21

Co nam to mówi?

Dieta naczelnych w miażdżącej większości to produkty roślinne, choć nie można powiedzieć, że są weganami. Moje ulubione goryle są pewnie jeszcze bardziej roślinożerne, bo nigdy nie przyłapano ich na jedzeniu innych zwierząt. Oczywiście nie można traktować tego jako dokładnych wytycznych, jednak wiele wskazuje, że ewolucyjnie jesteśmy przystosowani do jedzenia diety opartej o roślinny z okazjonalnie pojawiającymi się produktami zwierzęcymi, szczególnie owadami. Natomiast co do kompozycji makroskładników jest to dieta bogata w węglowodany o umiarkowanej ilości białka i małej tłuszczu.

 

 

 

Źródła:

Goodall J, 1986, The Chimpanzees of Gombe: Patterns of Behavior, Amazon
Jane Goodall
Wild Chimps

Wybrałem posty, które mogą Ci się spodobać

Suplementacja w piłce nożnej – stanowisko UEFA

Somatotyp wg Sheldona – fitnessowe science-fiction

Zwolnienie z VAT ze względu na wielkość przychodu