Catering dietetyczny staje się coraz bardziej popularny jako alternatywa dla tradycyjnego gotowania w domu. Usługa ta oferuje wiele korzyści, ale wiąże się również z pewnymi wadami, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o jej wyborze. W tym wpisie opiszę Wam jak to wygląda z perspektywy dietetyka. Dla transparentności – wpis ten jest sponsorowany przez catering dietetyczny Pomelo z którym współpracuję, ale odzwierciedla moje poglądy na catering dietetyczne.

Zalety cateringu dietetycznego

Zacznijmy od zalet, które w mojej opinii przeważają nad wadami. Te z kolei omówię w drugiej części wpisu. Co moim zdaniem jest najlepsze w cateringu dietetycznym?

Dieta pudełkowa to oszczędność czasu

Jedną z największych i najbardziej oczywistych zalet cateringu jest oszczędność czasu. Posiłki dostarczane są prosto do domu lub pracy, a Ty możesz zapomnieć o codziennych wizytach w sklepie, planowaniu posiłków oraz ich przygotowywaniu. To idealne rozwiązanie dla zapracowanych osób czy dużo trenujących, które chcą prowadzić zdrowy tryb życia, ale po prostu nie mają czasu na gotowanie. Jest to też opcja dla osób, którym brakuje umiejętności zdrowego gotowania.

Zbilansowana dieta dostosowana do potrzeb

Catering dietetyczny oferuje zbilansowane posiłki pod kątem wartości odżywczych, co jest szczególnie ważne dla osób dbających o zdrowie lub mających specjalne wymagania żywieniowe – np. specyficzne cele sportowe, redukcja masy ciała, alergie pokarmowe lub choroby wpływające na dietę. Firmy cateringowe współpracują z dietetykami, aby dostosować jadłospis do indywidualnych potrzeb klientów, takich jak dieta odchudzająca, dieta wegetariańska, dieta wegańska czy bezglutenowa.

Kontrola porcji

Pudełkowa dieta zapewni Ci zdrowe jedzenie z już odmierzonymi porcjami, dzięki czemu nie wykroczysz poza swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Jako dietetyk wiem, że etap mierzenia i ważenia jest szczególnie nielubiany przez pacjentów. W mojej pracy to jedna z trudniejszych rzeczy, żeby namówić ludzi na mierzenie, ile jedzą. A tu ten problem mamy z głowy i ktoś to robi za nas. To mega ułatwienie i oszczędność czasu.

Różnorodność kulinarna

Większość z nas żongluje kilkoma lub kilkunastoma przepisami, których używa w codziennej diecie. Nic w tym w zasadzie złego, ale dobry catering ma tych opcji kilkadziesiąt. Dzięki temu jesz bardziej różnorodnie i możesz spróbować potraw, których nigdy nie jadłeś_aś. Może to być też bardzo pomocne, jeśli musisz lub chcesz spróbować nowej diety i nie bardzo wiesz co gotować.

Motywacja do zdrowego żywienia

Jako ludzie mamy taką cechę, że jeśli już coś zamówiliśmy i za coś zapłaciliśmy to chętniej się do tego stosujemy. To duża zaleta cateringu – po tym jak podejmiesz decyzję to wystarczy już tylko zjeść dostarczone posiłki. Dzięki temu łatwiej jest przestrzegać zdrowych nawyków, a zasada zainwestowanych środków sprawi, że mniej chętnie porzucisz dietę.

Wady cateringu dietetycznego

Jak to mówią nie ma róży bez ognia, czy jakoś tak – więc i cateringi mają swoje wady. Omówmy je w kilku akapitach.

Cateringi dietetyczne swoje kosztują

Niestety, catering dietetyczny jest zazwyczaj droższy niż samodzielne przygotowywanie posiłków. Dla niektórych budżetów będzie to wyzwanie. Aczkolwiek warto zwrócić uwagę na jedną rzecz – wiele osób je 1 lub 2 posiłki poza domem – w barach, restauracjach czy kupując dania gotowe w sklepach.
Koszt takiego posiłku poza domem to przynajmniej 30 – 40 zł, często więcej. W tym kontekście cały dzień jedzenia za 80 – 100 zł nie jest już aż tak dużym kosztem. Nie ma co się łudzić, catering praktycznie nigdy nie wyjdzie taniej niż gotowanie samodzielnie – nawet biorąc pod uwagę wszystkie koszty (prądu, gazu itd.) Jednak, jeśli jesz sporo na mieście różnica nie będzie duża, a czasem może wyjść taniej.

Brak elastyczności

Masz tak czasem, że „ale bym se zjadł taki domowy twarożek z rzodkiewką na chlebku”, więc idziesz do kuchni i sobie robisz taki twarożek z rzodkiewką? Ja tak czasem mam i niestety przy cateringu tak nie będzie. Mimo iż wiele firm oferuje możliwość wyboru spośród różnych menu, to jednak na co dzień jesteś ograniczony do posiłków zaplanowanych przez dostawcę. Dla niektórych taki brak elastyczności będzie ograniczający. Przy tym w Pomelo jest opcja cateringu z wyborem menu, gdzie możesz kilka dni wcześniej wybrać posiłki, które chcesz jeść – może nie jest to pełna dowolność, ale zawsze coś.

Nadmiar opakowań

Catering dietetyczny wiąże się z dużą ilością jednorazowych opakowań, co stanowi obciążenie dla środowiska. Choć niektóre firmy starają się stosować ekologiczne rozwiązania (np. Pomelo), problem nadal istnieje. Choć warto też spojrzeć na problem szerzej i zwrócić uwagę, że catering kupuje zazwyczaj duże opakowania produktów, więc generuje mniej śmieci niż pojedynczy konsument. Nie znam szczerze mówiąc danych, które by o tym mówiły, podejrzewam, że mimo wszystko jedzenie w cateringu to więcej śmieci, ale różnica jest prawdopodobnie mniejsza niż się może na pierwszy rzut oka wydawać.

Nie nauczysz się gotować, gdy zamawiasz dietę pudełkową

Regularne korzystanie z cateringu może spowolnić rozwijanie Twoich umiejętności kulinarnych i wiedzy na temat zdrowego gotowania. Catering to jednak opcja na autopilocie – dostajesz paczkę, zjadasz jedzenie i się nie zastanawiasz. Dla niektórych to mega komfort i luźniejsza głowa na inne zadania, ale mimo to używając cateringu nie nauczysz się zdrowo gotować. Przy tym to bardzo podobna sprawa jak z kosztami. Jeśli jesz sporo gotowych posiłków lub dużo jesz na mieście, to też nie nauczysz się gotować, a z cateringiem przynajmniej jesz zdrowo.

Ryzyko alergii

Mimo możliwości wyboru diety bez alergenów, istnieje zawsze ryzyko pomyłki lub kontaminacji, co może być problemem dla osób z poważnymi alergiami pokarmowymi. Przy tym, jeśli masz sporo alergii, to możesz mieć problem znaleźć catering, który dowiezie Ci odpowiednią dietę z wieloma wykluczeniami. Podobnie jest, jeśli z innych powodów nie zjadasz wielu produktów.

Podsumowanie

Podsumowując, catering dietetyczny ma wiele zalet, które mogą przyciągnąć różne grupy osób, jednak należy również mieć na uwadze jego wady. Osobiście najbardziej polecam catering osobom, które nie mają czasu lub umiejętności zdrowo gotować, a jednocześnie mają budżet na taką usługę.

Sponsorem wpisu jest dieta pudełkowa Pomelo, który możesz zamówić klikając w ten baner.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Wybrałem posty, które mogą Ci się spodobać

Czy warto jeść tęczę? Na czym polega tęczowa dieta?

Analiza haków z Glukozowej Rewolucji

SIBO – kolejna moda czy faktyczny problem?