Mnóstwo osób głęboko wierzy, że setki brzuszków są wstanie spalić zalegający na w okolicy pępka tłuszcz. Gorzej – tę tezę podziela szerokie grono trenerów wraz z tymi, których na wyrost nazwano autorytetami w dziedzinie fitnessu.

Od dawna byłem pewien, że to bzdura. Wygląd brzucha oraz ilość zalegającego na nim sadła, to wypadkowa diety, profilu hormonów i indywidualnych uwarunkowań takich jak np. proporcje receptorów alfa2/beta2 na komórkach tłuszczowych w tym rejonie. Ćwiczenie ABSów mają marginalny wpływ na wygląd brzucha.
Nic jednak logika i moje przekonania, jeśli nie ma na to twardych, eksperymentalnych dowodów. Na szczęście są takie. Badacze postanowili sprawdzić wpływ ćwiczeń na brzuch, a w zasadzie na ilość tłuszczu na nim.

Badanie. 24 osoby podzielono na dwie grupy. Pierwszej przez 6 tygodni aplikowano zestaw ćwiczeń na brzuch. W sumie 7 ćwiczeń w 2 seriach na 10 powtórzeń, co daje imponującą liczbę 140 powtórzeń. Łatwo zauważyć, że przypomina to Areobiczną Szóstkę Weidera, program legendarny w niektórych kręgach, postrzegany jako bardzo trudny i niesamowicie skuteczny.

Efekt tego zestawu ćwiczeń? Żaden. Mimo zbilansowanej diety, badani nie stracili na masie, nie zmniejszyli obwodów tali, nie zmniejszyła się także grubość fałdy skóro-tłuszczowej na brzuchu. Jedynym zauważalnym efektem było poprawienie wyników „brzuszka”, średnio o 15 powtórzeń, co jest wynikiem dość słabym jak na półtora miesiąca treningu 5 razy w tygodniu.

Wniosek jest prosty. Miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej to głęboko zakorzeniony mit i to, co może nam pomóc palić zapasy z tych regionów, w ostatniej kolejności zależy od wykonywanych ćwiczeń na tą partię.

Czy znaczy to, że w ogóle nie warto ćwiczyć brzucha? Niezupełnie. Na pewno warto ćwiczyć ABSy złożonymi ćwiczeniami takimi jak przysiady, martwe ciągi, wszelkie ćwiczenia w staniu, zwłaszcza wymagające unoszenia ciężaru nad głowę np. rwanie sztangi. Oczywiście przy założeniu, że zależy nam na wyrzeźbieniu pięknego brzucha.
Ćwiczenia celowane bezpośrednio w mięśnie brzucha mogą uzupełniać powyższe ćwiczenia, ale mogą też dać rezultaty przeciwne do zamierzonych. Zbyt rozbudowane mięśnie też budują obwód tali, zwłaszcza mięśnie skośne. To może popsuć wygląd sylwetki, dając efekt wydętego brzucha (tzw „brzuszek kulturystyczny”) i szeroką talię. Dodatkowo wiele ćwiczeń na tę partię jest zwyczajnie niezdrowa dla kręgosłupa. Wiele osób porzuca Szóstkę Waidera, nie dlatego, że są „zbyt słabi” lub mają „kiepską kondycję”, ale za sprawą potwornych bólów w odcinku lędźwiowym i szyjnym.

Co więc robić, żeby spalić tłuszcz z tali? Każda forma aktywności fizycznej przy odpowiedniej diecie pomoże spalać niechciany tłuszcz.

Źródła

Wybrałem posty, które mogą Ci się spodobać

Czy trzeba jeść śniadanko przed siłką?

Czy istnieje miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej?

Jak zachować formę w czasie kwarantanny? – trening i dieta