Ten wpis jest elementem 3 częściowej serii wpisów dotyczących badań, które uważam, że warto lub nie warto zrobić. Tym razem poruszam kwestię badań, które są wartościowe, ale nie są absolutnie obowiązkowe i warto je zrobić jedynie, jeśli mamy fundusze i chęci.

Wpis o najważniejszych badaniach znajdziesz TUTAJ, a o tych niepolecanych TUTAJ.

Białko CRP. Jest to białko ostrej fazy świadczące o istniejącym w organizmie stanie zapalanym, który może przebiegać bezobjawowo. CRP wyższe niż 10 mg/l powinno cię skłonić do dalszej diagnostyki stanu zdrowia – niemal każda choroba od chorób immunologicznych, przez cukrzycę typu 2, po nowotwór i choroby serca, jest związana ze stanem zapalnym.

Ferrytyna. Również białko ostrej fazy. Jednak główną jej rolą w organizmie jest magazynowanie żelaza. I niska, i wysoka ferrytyna są niepokojące. Niska świadczy o niedoborze żelaza i o istniejącej lub nadchodzącej anemii. Nawet niska, ale w normie (>35 ) ferrytyna może już mieć negatywny wpływ na samopoczucie i wyniki sportowe1. Wysoki wynik może stanowić ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych, co jest związane z toksycznym wpływem nadmiaru żelaza2. Ferrytynę należy badać, kiedy jesteśmy zdrowi, ponieważ nawet niewielkie przeziębienie podnosi jej poziom i przestaje być w tedy wartościowa diagnostycznie.

Kwas moczowy. Kwas moczowy powstaje w organizmie z puryn i przyczynia się do powstawania dny moczanowej. Warto zrobić ten test szczególnie, jeśli masz historię dny moczanowej w rodzinie. Podwyższony może być też przyczyną nadciśnienia.

ALAT, czyli aminotransferaza alaninowa. Podwyższony poziom świadczy o otłuszczeniu wątroby, wskazuje na zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2 oraz zespołu metabolicznego. Optymalnie nie powinien być wyższy niż 25, a już na pewno nie większy niż 403. Powinny zrobić badania w tym kierunku szczególnie osoby z dużym obwodem talii oraz pijące znaczne ilości alkoholu.

Insulina. Razem z poziomem cukru we krwi pozwala określić wrażliwość tkanek na insulinę, co daje nam informację o zbliżającej się insulinooporności lub cukrzycy typu 2.

Edit: Postanowiłem przenieść witaminę D do listy badań, które można zrobić

Witamina D. Nie uważam, że to badanie jest koniecznie, ponieważ niedobór bez suplementacji jest w zasadzie pewny na naszej szerokości geograficznej. Jednocześnie jest to badanie dość drogie. Z drugiej strony badanie poziomu witaminy D może pomóc dobrać odpowiednią dawkę suplementu, więc jeśli budżet pozwala to jest to badanie, które warto wykonać.

Źródła: 

  1. Hinton PS. Iron and the endurance athlete. Appl Physiol Nutr Metab.
  1. Basuli D, Stevens RG, Torti FM, Torti S V. Epidemiological associations between iron and cardiovascular disease and diabetes. Front Pharmacol. 2014;5:117.
  1. Tołodziecki MM, Chudański MM, Ponikowska I, Adamczyk P. Nonalcoholic fatty liver disease in obese patients. Wiad Lek. 2014;67(2 Pt 1):76–9.
Wybrałem posty, które mogą Ci się spodobać

Czy otyłość zaostrza przebieg COVID-19?

Czy soja szkodzi tarczycy?

Czy wczorajszy ryż ma 50% mniej kalorii?